Nauka poprzez zabawę jest niezwykle potrzebna. Motywuje dzieci do poznawania nowych rzeczy i rozwijania swoich umiejętności. Wszystko to jest okraszone przyjemną atmosferą zabawy, w której udział wziąć mogą również dorośli. Nie da się ukryć, że zdecydowanie ułatwią nam to odpowiednio dobrane zabawki. Najlepiej takie wykonane z drewna.
Dlaczego właśnie one? Ponieważ wyróżniają się atrakcyjnym designem, który zachęca do zabawy, a także odpowiednią wytrzymałością mechaniczną. Wykonywane są z należytą dbałością o szczegóły, dlatego rodzice nie muszą obawiać się, że kupią coś, co okaże się mało przydatne. Zwłaszcza gdy zabawki te pochodzić będą od sprawdzonego producenta, cieszącego się uznaniem wśród klientów.
Drewniane zabawki edukacyjne – jaka firma?
Zanim przejdziemy do przedstawiania przykładów zabawek o charakterystyce edukacyjnej, warto na chwilę zatrzymać się przy podmiotach, które odpowiadają za ich przygotowanie. W sieci często można spotkać się z pytaniami, jakie zabawki wybrać. I choć wiele osób skupia się przede wszystkim na cenie, opinie, jakimi cieszy się producent, również powinny być swego rodzaju wyznacznikiem jakości. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób zabezpieczamy się przed popełnieniem błędu.
Skoro bowiem zabawki pochodzą od sprawdzonej firmy, która działa na rynku od wielu lat, istnieje spore prawdopodobieństwo, że nasz wybór okaże się odpowiedni. Z tego powodu dobrym pomysłem będzie dokładna analiza opinii wystawianych przez konsumentów. Chętnie dzielą się oni swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami po zakupie wybranych produktów. Także zabawek. Jeśli więc w rzeczywistości nie są one takie, jak przedstawia to producent, dowiemy się o tym jeszcze przed wydaniem pieniędzy. Jest to najlepszy sposób na uniknięcie ewentualnego rozczarowania po zakupie.
Przykłady drewnianych zabawek edukacyjnych?
W tym miejscu warto zastanowić się nad tym, czym są zabawki edukacyjne. Jak sama nazwa wskazuje, powinny one czegoś uczyć. Często przekazują więc wiedzę na temat otaczającego nas świat. Na rynku znajdziemy więc zabawki przygotowane w tematyce podróżniczej, matematyczne czy też o zwierzętach.
Do tego dochodzi produkty, które rozwijają funkcje poznawcze, a także aktywność psychoruchową. Wzmacniają one między innymi wyobraźnię, pamięć, zdolności manualne, logiczne myślenie, planowanie i wiele innych sfer, o które warto zadbać. Oczywiście za każdym razem warto zastanowić się, czy konkretna zabawka spełnia kryterium produktu edukacyjnego, czy może określenie to zostało użyte wyłącznie w celach marketingowych. W tym miejscu warto jeszcze raz wspomnieć o renomie producenta, który odpowiada za przygotowanie interesujących nas zabawek. Na rynku działa wiele sprawdzonych firm, mających wieloletnie doświadczenie na rynku. Kupując ich produkty, nie musimy zastanawiać się nad tym, czy spełniają wskazane wcześniej kryteria.
Jakie więc zabawki edukacyjne wykonane z drewna są oferowane na rynku? Jak można się domyślić, jest ich naprawdę sporo. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów. Ułatwią one zorientowanie się w ofercie rynkowej.
- Drewniane liczydło – niepozorna konstrukcja, która jednak ułatwi naukę liczenia. Zwłaszcza gdy liczydło będzie wyróżniać się przyjemną dla oka kolorystyką. Przy jego użyciu rodzice mają ułatwione zadanie podczas tłumaczenia swoim dzieciom zasad liczenia, a także dodawania i odejmowania.
- Zestawy zrób to sam – oczywiście wykonane z drewna. Najczęściej składają się one z kilku, kilkunastu bądź kilkudziesięciu elementów, których złożenie pozwoli stworzyć jakąś budowlę bądź figurkę, na przykład ulubionego zwierzątka. Wszystko to gwarantuje doskonałą zabawę, w trakcie której dziecko poznaje kształty, uczy się logicznego myślenia i planowania.
- Drewniana piramida – doskonałe narzędzie do nauki kształtów i wielkości poszczególnych elementów. Taka piramida składa się z kilku okręgów w różnych kolorach, które należy dopasować pod względem wielkości lub korzystając z własnej wyobraźni.
- Sortery kształtów – niewielkich rozmiarów „pudełka”, z otworami na każde ze ścian. Ich kształty odpowiadają elementom, które należy do nich dopasować. Dzięki takiej zabawce dziecko uczy się, jak wygląda kwadrat, trójkąt, koło etc. Zabawa z użyciem sortera pobudza funkcje poznawcze, dlatego warto często do niej wracać.
- Kostka aktywująca z drewna – składa się ona z kilku część. Mowa tu między innymi o wspomnianym już sorterze, ale również specjalnych łukach z elementami do przesuwania, labiryncie i akcesoriach wydających dźwięki. Taka budowa kostki przekłada się na możliwość uskuteczniania wielu aktywności, które rozwijają zdolności logicznego myślenia i planowania, a także rozbudzają wyobraźnię.
- Zabawki do odgrywania ról – będą to produkty pozwalające dzieciom wcielić się w kogoś innego, na przykład piosenkarza, kucharza czy też matkę bądź ojca. Do takich zabawek należeć będą więc niewielkie gitary, wózki bądź kuchenki i naczynia.
Czy warto kupić drewniane zabawki edukacyjne?
Oczywiście przykładów omawianych produktów jest znacznie więcej. Producenci cały czas starają się dostarczać na rynek nowości, które z jednej strony zachęca rodziców, a z drugiej sprawią, że zabawa z dzieckiem okaże się rzeczywiście przydatna i kreatywna.
Mając na uwadze korzyści, jakie takie zabawki mogą zapewnić, naprawdę warto się nimi zainteresować. Rzecz jasna nie jest powiedziane, że pozwolą one stworzyć młodego geniusza, sprawią jednak, że rozwój wrodzonych zdolności stanie się znacznie efektywniejszy. Niezależnie od tego, czy mówimy o koordynacji ruchowej, logicznym planowaniu, wyobraźni, logiki czy zapamiętywaniu.
Cały czas należy przy tym pamiętać, by nie kierować się wyłącznie ceną poszczególnych towarów i akcesoriów. W ten sposób łatwo bowiem ominąć prawdziwe „perełki” i kupić coś, co z zabawą o charakterze edukacyjnym nie ma nic wspólnego. Dokładna analiza sposobu wykonania dostępnych produktów, jak również renomy producenta, zdecydowanie ułatwi dokonanie ostatecznego wyboru.