Czy zabawki drewniane mogą bawić i być edukacyjne?

Wiele rodziców miewa poważne problemy z właściwym doborem zabawek dla swoich dzieci. Zwłaszcza gdy wydaje się, że mają one już wszystko. W rezultacie decydują się na pierwsze lepsze produkty, które zazwyczaj nie okazują się zbytnio przydatne. Są to po prostu zabawki, o których dziecko szybko zapomni. Taki wybór trudno nazwać inaczej, jak stratą czasu i pieniędzy. Znacznie lepiej poszukać zabawek edukacyjnych, które mogą znacząco wspomóc rozwój dziecka.

Kryteria te doskonale spełniają zabawki drewniane, występujące w wielu odmianach i konfiguracjach. Zachwycają atrakcyjnym designem i świetnym wykonaniem – pod tym względem często znacząco przewyższają zabawki plastikowe. Nie są to jednak ich jedyne zalety. Uwagę warto zwrócić również na to, że bardzo często mają one charakter właśnie edukacyjny. Co to znaczy i jakie dokładnie produkty można znaleźć na rynku? Odpowiedzi na te i inne pytania zawiera poniższy tekst.

Zabawki edukacyjne, czyli jakie?

Zacznijmy może od podstaw, a więc wyjaśnienia tego, z czym w ogóle mamy do czynienia. W sieci bardzo często można spotkać się z zabawkami edukacyjnymi. To jednak, że zostały tak nazwane przez producenta, wcale nie oznacza, że rzeczywiście uczą. Niektóre firmy traktują to bowiem wyłącznie jako chwyt marketingowy, który ma przyciągnąć rodziców. Chcą oni kupić swojemu dziecko coś, co w jakiś sposób okaże się przydatne, dlatego często wpadają w pułapki zastawione przez marketingowców.

Zabawki edukacyjne mają natomiast na celu pobudzenie funkcji poznawczych i wzmocnienie naturalnego rozwoju psychofizycznego. Ich używanie ma więc nie tylko wpływ na obecną chwilę (dziecko bawi się, dobrze spędza czas), ale również na przyszłość. Jaki będzie to wpływ? Jaki może być efekt zabawy tego typu produktami?

  • Poprawa umiejętności manualnych. Refleks, chwyt, siła i sprawność mięśni – na to wszystko mogą mieć wpływ drewniane zabawki edukacyjne. Jeśli zostaną odpowiednio wykonane, codzienna zabawa okaże się świetnym treningiem fizycznym. Oczywiście trzeba przy tym pamiętać, aby dobierać zabawki do wieku dziecka. W przeciwnym wypadku mogą one przynieść więcej szkód niż pożytku.
  • Nauka zmysłów. Jest to niezwykle istotne dla dzieci kilkumiesięcznych, które dopiero poznają świat. Odpowiednio dobrane zabawki pobudzają zmysł słuchu, wzroku i dotyku. Wśród nich wymienić możemy więc grzechotki, książeczki kontrastowe, karuzele, maty edukacyjne, jak również wszelkie elementy wyróżniające się różną fakturą.
  • Usprawnienie koordynacji ruchowej. Kolejna bardzo ważna umiejętność, którą warto rozwijać poprzez zabawę. Zwłaszcza że oferowane zabawki nie tylko wspierają rozwój, ale też gwarantują mnóstwo dobrej zabawy, przeznaczonej dla dzieci w różnym wieku. Na liście polecanych zabawek znajdą się między innymi produkty „trenujące” ręce, wyróżniające się wieloma kształtami i kolorami, a także urządzenia interaktywne. Będą to więc między innymi układanki, sortery i bardziej rozbudowane urządzenia, wyposażone w różne przyciski i dźwignie.

    Gdy dziecko będzie starsze, warto zadbać o jego motorykę. Tę natomiast wzmocnią wózki, rowerki, piłki oraz wszelkiego rodzaju pojazdy. Takich zabawek nie brakuje, dlatego nikt nie powinien mieć problemów, by znaleźć coś dla swojej pociechy.
  • Nauka planowania i budowania. W tej kategorii muszą znaleźć się wszelkiego rodzaju klocki, farby i elementy plastyczne. Wszystko to, co nauczy dziecko tworzyć własne konstrukcje. Produkty tego typu będą miały również pozytywny wpływ na rozwój umiejętności planowania, a także wyobraźni.

Są to oczywiście tylko wybrane przykłady, które warto zwrócić szczególną uwagę. Tak się bowiem składa, ze zabawki edukacyjny mają znacznie szerszy wpływ na rozwój dziecka. Wiele z nich uczy liczenia, poznawania nowych słów, pisania, tworzenia, a nawet mówienia. Sztuka polega na tym, aby decydować się na zabawki edukacyjne wysokiej jakości, najlepiej wyróżniające się odpowiednimi certyfikatami i atestami. Wszystko to da nam pewność, że zakupione produkty rzeczywiście będą przydatne.

Zabawki edukacyjne – ważna rola rodzica

Nie da się ukryć, że zakup zabawek to dopiero połowa sukcesu. Nie wystarczy bowiem zapewnić dziecku dostępu do tego typu produktów, trzeba również nauczyć i zachęcić je do skorzystania z ich możliwości. Na to wszystko pozwoli wspólna zabawa i wspólne odkrywanie tego, co ma do zaoferowania zabawka.

Rodzice muszą więc angażować się w zabawę, poświecić swojemu dziecku odpowiednią ilość czasu, by mogło rzeczywiście czerpać korzyści z produktów edukacyjnych. Tylko wtedy bowiem będą one przydatne. W przeciwnym wypadku okażą się po prostu zabawkami, które po prostu zajmują wolny czas dziecka. Wspólna zabawa będzie również okazją do zaciśnięcia więzów rodzinnych, zbudowania relacji z dzieckiem, które także mają wpływ na jego rozwój. Warto o tym pamiętać i do wyboru zabawek podchodzić z głową. Decydujemy się w końcu na produkty wspólne, z których korzystać powinno zarówno dziecko, jak i jego rodzice.

Gdzie kupować zabawki edukacyjne?

Oprócz pytań na temat rodzaju dostępnych produktów, w sieci często można spotkać się z narzekaniami na brak sklepów, które dają dostęp do sprzętów wysokiej jakości. W tym przypadku warto sięgnąć właśnie do internetu, a mówiąc dokładnie, do ofert sklepów online, wyróżniających się bardzo szerokimi i niezwykle zróżnicowanymi ofertami produktowymi.

Jest to zdecydowanie najlepszy sposób na to, aby znaleźć dobrej jakości zabawki edukacyjne, które nie tylko będą bawić, ale również w pozytywny sposób wpłyną na rozwój dziecka. Na niemal każdym polu. Oczywiście zawsze trzeba sprawić jakość wykonania zabawek, a także kto za nie odpowiada. Dobre opinie na temat konkretnych producentów i dostawców to najlepsza rekomendacja, na jaką może liczyć rodzic. Dokładna analiza tego typu kwestii sprawi, że będziemy w stanie wybrać zabawki wysokiej jakości, które okażą się po prostu przydatne. Bez względu na to, dla kogo są kupowane. Czy mowa jest o dziecku kilkumiesięcznym czy kilkuletnim.

 

Najnowsze na Blogu

Jakie zabawki ekologiczne dla małego dziecka?

Jakie zabawki ekologiczne dla małego dziecka?

Wśród zabawek dostępnych na rynku, spora ich część jest przygotowywana z plastiku. Niestety, o takich produktach w żaden sposób nie można powiedzieć, że są ekologiczne. Wręcz przeciwnie. Na szczęście skorzystać możemy również z wyrobów stanowiących ich dokładne...

Zabawki z drewna dla dzieci – które warto kupić?

Zabawki z drewna dla dzieci – które warto kupić?

Rozwój dziecka w dużej mierze odbywa się poprzez zabawę. Dobór właściwych produktów pozwala wzmocnić jego funkcje poznawcze, poprawić refleks czy też wzmocnić mięśnie. Podobnych korzyści jest oczywiście znacznie więcej, dlatego warto wiedzieć, które zabawki zapewniają...

Zabawki drewniane – jaki producent najlepszy?

Zabawki drewniane – jaki producent najlepszy?

Choć oferta rynkowa zabawek drewnianych jest bardzo szeroka, czasem trudno wskazać, które produkty okażą się najlepszym możliwym wyborem. To właśnie spore zróżnicowanie często będzie problemem - jeśli bowiem nie zwrócimy uwagi na kluczowe kwestie, w łatwy sposób...

Zabawki drewniane dla niemowląt które rozwijają

Zabawki drewniane dla niemowląt które rozwijają

Już od pierwszych dni, tygodni i miesięcy życia dziecka zabawki są dla niego szalenie istotne. Nie tylko ze względu na fakt, iż są miłe w dotyku i mają ciekawe kształty. Dzięki nim rozwijają się podstawowe zmysły malucha - wzrok, węch, słuch etc. Warto więc dobierać...